A Király utca az 1740-es években kapta első nevét, a Mittermayerische Gassét. Akkor ez a név a mai Jókai (akkor Gyár) utcáig volt érvényes, onnan a Lövölde térig terjedő utca szakaszt pedig Lerchenfeld Gassénak, azaz Pacsirtamező utcának hívták. Az ezt követő Englische Gasse, vagyis Angol utca neve 1786 körüli időre tehető.
Az utca névadója az Országút sarkán állt, Angol királyhoz cégérezett fogadó volt. Később félreértésből Engelische König Gassénak, azaz Angyali Király utcának nevezték el. 1810-ben a tévedést korrigálták, és az utca neve Englische König Gasse, vagyis Angol Király utca lett. 1820-tól Drei Könige Gasse, Három Király az utca neve egészen 1874-ig. Ekkor elhagyták a számnevet, és magyarosították az utcaneveket, s így nyerte el a Király utca nevet. 1950-ben lecserélték a névtáblát, és Majakovszkij szovjet-orosz költő neve került rá. 1990-ben visszakapta előző nevét, a Király utcát.
A Király utca a kiegyezést követően Pest legnépesebb utcája lett 7596 lakosával. A hosszú, de szűk, a Városligetbe kivezető Király utcán az akkori Pesten ismeretlen mértéket öltött a forgalom és az abból adódó közlekedési káosz. Két megoldást vetettek fel a forgalom eny- hítésére: a Király utca kiszélesítését, vagy ezen utcával párhuzamosan egy új közlekedési főút létesítését. Ez utóbbi valósult meg a mai Andrássy (Sugár) út kiépítésével.
|
|