A mi Erzsébetvárosunk

Utolsó kommentek:

2keruletanno 2026.04.23. 09:13:04

Az 1898-as bővítés építtetői és pénzügyi finanszírozói Pausz Géza joghallgató, Leipold Lajosné Pausz Adrienn fővárosi tisztviselő neje és Vrabély Armandné Pausz Olga miniszteri fogalmazó neje voltak.
Az építési engedélyt 1898 júniusában kapták meg.
Tervező és egyben kivitelező Hosztalek Károly (1850–1910) építőmester volt.
A használatbavételi engedélyt 1898 novemberében kapta meg a bérház.
Hosztalek Károly egyik utolsó munkája a Rózsadombon, a Veronika utca 4. szám alatt található, ún. Fenyves-villa
www.facebook.com/groups/2keruletanno/permalink/6085116398207985/

Bejegyzés: Dohány utca 26.

Emília Pluhár 2025.11.24. 12:50:07

Biztos, hogy nem 1965 körül épült irodaház, mert már 1956-ban állt már, és akkor sem új épületként ez a 6. szám alatti ház. 1956-ot követően költözött be a rendőrség.

Bejegyzés: Kürt utca 6.

sevylor 2025.11.23. 13:22:06

Seress a kispipában nem vendég volt, hanem alkalmazott; zongorista!

Bejegyzés: Akácfa utca 38. - Kispipa

jazzcool 2025.09.15. 09:07:46

A földszinti (pincehelyiség) szabóműhely helyén 1956 és 1991 között egy üvegcsiszoló műhely működött.

Bejegyzés: Akácfa utca 41.

Anna_P 2025.05.17. 15:32:17

Sziasztok! Mennyire vagyunk biztosak abban, hogy az eredeti épületnek csak 3 emelete volt? Van egy 1907-es kép, amelyen az épület 4 emeletes:
fortepan.hu/hu/photos/?id=277795

Bejegyzés: Kertész utca 43.

Motorogre 2025.03.21. 10:23:52

Az állampapírok kamatát is mint JóIsten ajándékát aposztrofálják, megdöbbentő volt hogy OV elmondta: ki fogják fizetni ! Kételkedett valaki?
De a valós lenyúlás (lásd a poszt) tudatos: a szétosztogatott pénzt igyekszenek vissza-szedni. A betétdíj-rendszer, pestiesen szólva, "ügyes".

Bejegyzés: A magyarok nagy kaszálásáról [480.]

amier 2025.03.10. 14:02:45

Arkanum: Ifjabb Walla József cementárugyár részvénytársaság - Központi iroda: Rottenbiller utca 15. szám. (De nem kizárt, hogy lakások is voltak az épületben a Walla-család részére.)

Bejegyzés: Rottenbiller utca 15.

OrangeBox 2025.03.10. 13:31:02

Mennyire biztos információ az, hogy a Rottenbiller utca 15. az teljes egészében irodaház. Van ehhez valami forrás?

Bejegyzés: Rottenbiller utca 15.

Bandicar Bandi 2024.10.07. 19:43:32

Ebben a házban nőttem fel! Utca front 3.dik emelet! 1959-84!

Bejegyzés: Szövetség utca 45.

RózsaJudit 2024.08.15. 12:04:06

A Buildings Tell Tales nevű Facebook oldal szerint Nagy István építette 1908-ban Schwartz Mór textilkereskedő számára, ahogyan a Dob u. 53-at is.

Bejegyzés: Verseny utca 14.

amier 2024.07.21. 13:18:07

Üdv!
Déry Attila építészettörténész a kerület épületeiről írt monográfiájából.
Déry Attila: Terézváros - Erzsébetváros, Budapest épitészeti topográfia 3.
TERC Kft., 2006.

Bejegyzés: Rumbach Sebestyén utca 9.

Jakab Réka 2024.07.18. 18:34:00

Kedves Szerző!
Szükségem lenne annak az infónak a forrására, hogy ezt az épületet Pollack Mihály 1819-ben tervezte/építette Barbara Staffenberger részére. Honnan származik ez az adat? Egyéb forrásból tudható, hogy a telek és a rajta álló ház a Staffenberger családé volt, de Pest város Szépítési Bizottmányának irataiban nincs nyoma sem az építtetőnek, sem az építésznek, sem a tervrajznak. Hálás lennék, ha ebben tudna segíteni. Köszönöm!

Bejegyzés: Rumbach Sebestyén utca 9.

MissAmerica 2024.05.16. 17:35:56

Épült 1909-10-ben az Első Magyar Autómobil Garage Vállalat részére. Csak később, a két világháború között lett a posta központi járműtelepe, majd utána még egészen a 2010-es évek közepéig ők használták. Utána a Budapestee Hangár költözött bele és tematikus vásárokat tartanak benne.

Bejegyzés: Dózsa György út 50.

Gerberus 2024.03.20. 02:43:52

Naplopó kokszos senkiházi.

Bejegyzés: Na, most már mindenünk van [346.]

MissAmerica 2024.03.02. 13:50:02

Igazából erről a házról is őriz adatokat a Levéltár, mivel szerencsére meg vannak a tervei: Wagner József építőmestert kérte meg Kopf Dávid a tervezésre. Az épület eredetileg gazdagon díszített volt, hatalmas tetőkupolával. A plusz két emeletet a hatvanas évek legelején húzták fel rá. Akkor veszítette el az eredeti szépségét, illetve a tetejét.

Bejegyzés: Damjanich utca 33.

SzerzoiJogvedettTartalom · sherlock.blog.hu 2024.01.11. 05:07:44

Jó napot!

Az épületben található könyvtár 2023 tavaszától a Magyar Sherlock Holmes Club törzshelye. Már a világhírű detektívről szóló előadásnak és hazánk első Sherlock Holmes képkiállításának is otthont adott: sherlock.blog.hu/2023/02/12/erzsebetvaros_kultura

A tavaly novemberi, kávéházakról szóló előadásában itt a Deák Ferenc Könyvtárban mesélte el Dr. Saly Noémi művészettörténész, hogy ebben a házban működött a régi, neves Ceylon Kávéház. (Kapcsolódó oldal: A budapesti kávéházak listája 1912-ből epa.oszk.hu/00000/00003/00011/lista.htm)

Erzsébetvárosiaknak a kedvezményes beiratkozási lehetőség még továbbra is él.

Bejegyzés: Rottenbiller utca 10.

Fedrid Gábor 2023.08.28. 16:45:10

Ekkora szálloda egy ilyen kis utcában, borzasztó. De hátha csendesebb lesz a környék.

Bejegyzés: Rontom-bontom a Kazinczy utcában [354.]

nagy25 2023.06.10. 16:23:24

2023.06.10. 16:04:04
A NAGY LÁSZLÓ KÖRREL ITT AZ ERZSÉBETVÁROSI MŰVELŐDÉSI HÁZBAN TEVÉKENYKEDTÜNK BUDAPEST VII. KERÜLET, DEMBINSZKY U. 26. - OLVASOM A Dembinszky utca 26. szám alatti telek jelenlegi tulajdonosai ír és angol magánszemélyek és egy Virgin-szigeteki cég. ILYEN RENDSZERVÁLTOZÁS LETT BUDAPESTEN IS, UNDORODOM! -Nádassy József 2023.06.10. Miskolc / DUNÁNTÚLI FALVAK, ÍGY NAGY LÁSZLÓ KÖLTŐ SZÜLŐFALUJA.... ISZKÁZ HÁZAI IS KÜLFÖLDIEK KEZÉRE KERÜLTEK...

Bejegyzés: Dembinszky utca 26.

MissAmerica 2023.04.01. 13:57:50

Badarság... a ház már nyolc évvel korábban, 1889-ben felépült Ocker Menyhért megrendelésére (építész neve sajnos nem szerepel a terveken).
maps.hungaricana.hu/hu/BFLTervtar/30213/view/?pg=8&bbox=750%2C-5989%2C2571%2C-4848

Bejegyzés: Nefelejcs utca 18.
süti beállítások módosítása