A tér első neve Stefans Platz volt, melyet 1874-tõl István térnek hívták, majd 1907-ben a tér felvette Klauzál Gábor nevét. "A mai Erzsébetváros közepén egy istenverte piszokfészek terült el, az István tér. Tér volt, amennyiben nem volt beépítve. És erre a helyre álmodta meg Miklósy Gyula vidéki színigazgató a maga színházát, a harmadik magyar színházat, mely a fővárosban emelkedett " - írta Váradi Antal A régi Pest emlékei című könyvében.
Miklósy megvette a ligetben felállított gyermekszínház épületének fa és vasvázát. Ideszállíttatta s ebből alkotta meg az István téri Színházat. Színházába a legjobb vidéki és a Nemzeti Színházzal valamiképpen elégedetlen színészeket nyerte meg. A társulatnak balettkara is volt, Storch Miksa balettmester vezetésével. 1872. október 30-án Jókai prológusával avatták fel a színházat. Miklósy Nemzeti színházat akart játszani. Azonban felismerte, hogy nem konkurálhat a Nemzetivel, ezért operetteket adott elő, sikerrel. 1874. január 2-án tűz ütött ki az épületben, s ez véget vetett a színháznak.
Azon a helyen, ahol a színház állt, épült fel az István (ma Klauzál) téri vásárcsarnok 1897-ben. A csarnokban, elkülönített helyen kóser élelmiszer is kapható volt. A Klauzál tér arculata idővel megváltozott, a teret az utcák mentén fák szegélyezik. Ma a kerítéssel körbevett "zöld sziget" Belső-Erzsébetváros oázisa.
|