A Rákóczi útnak becézett városi autópálya egy, mára közel jelentéktelenné vált háza építésekor a legszebb budapesti bérházak egyike volt. (Vincze Miklós / 24.hu)
Tudom, tudom, ilyenkor szilveszter előtt nem múltidézni kell, hanem bátran a biztató jövőbe tekinteni, de Schlagmüller Gábor, Budapest régi képeken fb-oldalán ez a kép jött szembe, s e mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Az előtérben a Rókus Kápolna előtti villamos-végállomás látható, az akkori 2-es járat megszüntetése előtti napokban, 1941 júniusában. Mögötte baloldalt meg a Grünwald-házként ismert Rákóczi út 30. egy részlete látható, még eredeti állapotában. (Megjegyzendő – mert ez is megérne egy misét –, hogy a szomszédos Baumgarten-háznak ekkor még volt saroktornya, mára az is eltűnt.)
(Nagy Zsolt Levente gyűjteményéből, valószínűleg a BSZKRT fotósai készítették)
Pontosan szemben a Gyulai Pál utcával – a Rákóczi út, Nagydiófa utca, Nyár utca és Dohány utca által határolt óriási telken – a Grünwald Mór által tervezett és 1898/99 között építtetett Kerepesi úti (ma Rákóczi út) ház egykor Budapest egyik leggazdagabban díszített homlokzatú, szecessziós épülete volt. Aztán a II. világháborúban súlyosan megsérült. Helyreállították ugyan, de felismerni szinte lehetetlen. Napjainkban így fest:
Lecsupaszították, az eredeti kialakításra csak arányaiban és tömegében emlékeztet, másban nemigen. A Fővárosi Tanács rendeletére ráadásul az épület földszintjét 1957-ben átépítették és árkádosították, elcseszték éppúgy, mint magát a Rákóczi utat.
Ajánlott irodalom: Elvitte a világháború - A Grünwald-ház
BBP