Olyan határhoz érkeztünk, amit átlépve nagyon nehéz lenne a normális útra visszafordulni. A napokban az országgyűlés fideszes és jobbikos többsége elfogadta a menekültügyet (szerintük) kezelő törvényeket. Néhány szakasz nem ment át, mert azok az összes képviselő kétharmadának egyetértését igénylik. Jellemző módon Orbán és néhány vezetőtársa a szavazásnál nem volt jelen.
Más, nagyon problémás (nemzetközi jogokat is sértő) esetekben láttunk már ilyet.
Az elfogadott és elfogadásra váró törvények lehetővé teszik a menekültek kérelemének tömeges, „statáriális” tárgyalását, a rendőrség mellett a honvédség részvételét, sok olyan felhatalmazással, ami szükségállapotban alkalmazható. Mivel ez az eset még a fideszes alaptörvényben sincs, ezért kitalálták a „tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet”, amit a kormány - és nem az országgyűlés – rendelhet el.
Ebben a válsághelyzetben a rendőrség a honvédség segítségével „járványügyi intézkedések biztosítása céljából” lezárhat utakat, területeket; korlátozhatja nyilvános és közforgalmú intézmények működését; területet, épületet lezárhat, megtiltva a belépést és kötelezhet azok elhagyására.
A honvédség eszközei, idézem:
- „végrehajtására vezényelt katona bárkivel szemben testi sérülés okozására alkalmas, e törvényben meghatározottaktól eltérő, más kényszerítő eszközt is használhat, azonban annak használata a másképpen el nem hárítható személy elleni életet vagy testi épséget súlyosan veszélyeztető támadás kivételével nem irányulhat az emberi élet kioltására, és
- végrehajtása során nem minősül lőfegyverhasználatnak a gumilövedék, a pirotechnikai eszköz, a könnygázgránát, az elfogó háló lőfegyverrel vagy az e célra szolgáló egyéb kilövő eszközzel történő célba juttatása.”
Emlékszünk még a 2006-os gumilövedék alkalmazásra? Ezt most a Fidesz a Jobbikkal közösen elrendeli!
Ugyan leírják, hogy az eszközök – emberekre, tömegbe lövés gumilövedékkel, pirotechnikai eszközzel, könnygáz gránáttal, elfogó hálóval – nem irányulhat emberi élet kioltására, de hát ilyen helyzetben bármi előfordulhat. Ugyancsak előírják, hogy a honvéd ilyen esetekben a parancsot az önfeláldozásig terjedő bátorsággal köteles végrehajtani.
Összegezve: a törvény hatályba lépése után a kormány szükségállapotot rendelhet el, ahol a rendőrség a honvédséggel együtt bármelyikünk ellen – legyen az magyar állampolgár vagy menedéket kérő külföldi – fegyvert használhat, ami lehet halálos kimenetelű is. A többi lehetőség is kihatással lehet bármelyikünk életére.
Ideje végiggondolni mindenkinek – függetlenül attól, hogy melyik pártra szavazott, vagy nem is szavazott, függetlenül attól, hogy mi a véleménye a menekültekről –, hogy megengedhető-e emberek ellen a fegyverhasználat egy békés európai országban, a 21. században! Ha nem engedhető meg, akkor itt a határ, amit még a jelenleg uralkodó párt sem léphet át.
Gergely József