Az 1838-as árvíz után, 1840 körül húzták fel ezt az eredetileg historizáló épületet. 1869-ben Ziegelwagner Mátyás szobrászmester átalakíttatta házát és műhelyét Schusbeck Pállal (Kleine Feldgasse No 7.), majd 1873-ban Rill Imrével, ekkor került az első emelt a házra. Ezt 1899-ben – már Politzer Jakab megrendelésére – átépítették kétemeletesre.
És most kissé hosszabban a mostani „romház” előtörténetéből: 2006-ban az önkormány- zat a Klauzál utca 7-9. szám alatti ingatlant értékesíteni kívánta. Az akkori terv szerint az épületeket megvásárló vállalkozó lebontja a rossz állapotú házakat, helyükre újat épít, a lakókat pedig kártalanítja (pénz, új lakás). A történet akkor vett új fordulatot, amikor 2006 januárjában a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) a Klauzál utca 7. szám alatti épületet műemlék védettség alá helyezte. És bár az épület, ill. az épületek felújításához semmilyen anyagi segítséget nem tudott nyújtani, azok bontását nem engedélyezte.
Ekkorra már mindkét ház nagyon rossz műszaki- és életveszélyes állapotban volt, a lakók meg nem tudtak kiszabadulni szétrohadt lakásaikból. A felek (a KÖH, az önkormányzat, a beruházó) ekkor tárgyalni kényszerültek, aminek eredményeképp azt találták ki, hogy kis részeket megtartanak és restaurálnak a két házból, hogy az utca képe ne nagyon sérüljön tovább. Az udvari részek bontással keletkezett területen az eredeti tervek szerint egy modern épületet húztak volna fel a Klauzál utca 7-9. telken. (A 9. sz. ház homlokzatának megtartása csupán a beruházó jóindulatán múlik/múlott.)
(Nagyobb méretben az fb-oldalunkra feltettük a Klauzál utca 7-9. sz. alatti házakról mostanában készült képeket.)