A mi Erzsébetvárosunk

649. Jártamban, keltemben (2)

2017. április 15. - amier

Hogy ne csak mindig panaszkodjunk. Bár bőven lenne rá okunk. 

Három hete új sorozatot indítottunk, ez most a második rész. Merthogy levelet kaptunk megint. A lentebb látható képeket egy kerületben lakó és dolgozó anyuka készítette és küldte el nekünk pár sor kíséretében…

istvan9-3.jpg

Jártamban, keltemben – még húsvét előtt – az István utca a felé vezettek a teendőim. Miközben az ügyeimet intéztem, az Állatorvosi Egyetemmel szemben – az István utca 9. szám alatt – ismét egy szép házra figyeltem fel. Ebben az épületben található egy állatgyógyszertár és kisállatfelszerelés-szaküzlet, csináltam is gyorsan néhány fotót...

istvan9-1.jpg

istvan9-4.jpg

Közben gondoltam majd megmutatom, leírom hol és mit is fedeztem fel. A térképemen Landler Jenő utca van írva, az épület ajtaján István út szerepel, én pedig már István utcaként ismerem. És ekkor segítségül hívva az internetet ráleltem a megoldásra: 1866-tól Stefans Weg, 1874-től István út, 1949-től Landler Jenő utca és 1991-től ismét István útnak nevezik. Kíváncsi lettem vajon ki tervezte? Mikor épült?

istvan9-5.jpg

Nos, amit sikerült megtudnom: Déry Attila építészettörténész a kerület épületeiről írt monográfiája szerint 1905 körül épült ez a háromemeletes, díszes homlokzatú, kései eklektikus lakóház. Tervezőjéről, építőjéről és építtetőjéről azonban semmit sem lehet tudni. Csak annyi ismert, hogy 1899-ben Lindenbaum Mór vállalkozó, nagykereskedő tulajdonában volt István út és Óvoda utca (ma Péterfy Sándor utca) között húzódó – akkor még egybefüggő – nagyméretű telek. Ennek 1901 körüli felosztása után Lindenbaum még 1906-ig birtokolta az ingatlant.

istvan9-2.jpg

istvan9-6.jpg

Nem árt tudni, hogy Lindenbaum Mór (1873-1940) az 1910. évi ház- és telekjegyzék szerint már 20 ingatlan tulajdonosa volt szerte Budapesten – s nem mellékesen – 1903 és 1917 között a főváros legnagyobb adófizetői közé tartozott. Annyi bizonyos még, hogy 1906-ban már Spitz Izidor Imre kereskedő és neje, Mellinger Blanka volt az ingatlan két tulajdonosa, ők egészen 1928-ig azok is maradtak. Így aztán vagy ők, vagy pedig Lindenbaum volt a ház építtetője. Spitzék mellett szól, hogy a szomszédos telken álló házat a testvér, Spitz János építtette ugyanebben az időben, méghozzá Mellinger Artúr terve szerint...

(A képeket nagyobb méretben feltettük az fb-oldalunkra is, itt nézhetők meg.)

És miután mindezt sikerült megtudni, meg itt van az ünnep is, kívánok mindenkinek kellemes húsvétot, hímes tojást meg minden szépet és jót!

A bejegyzés trackback címe:

https://mierzsebetvarosunk.blog.hu/api/trackback/id/tr6412428403

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása