Korábban olvashattuk, hogy a rezsicsökkentés milyen jó nekünk, mert hogy kisebb lett a gáz-, a villany- meg a többi számlánk. Ez nagyon jó azoknak, akik a kevesebbet ki tudják fizetni. Sokan még ezt sem, őket kizárják a szolgáltatásból, sajnos kilakoltatással is végződhet. Akkor mit lehet tenni? A szocik kezdettől fogva mondják – nem csak ők –, hogy a legolcsóbb az el sem fogyasztott energia.
Ez a hatalomnak nem jó, többek között azért, mert nem írhatná a számlán narancssárga mezőbe, mennyivel kevesebbet kell fizetni. Más előnye is van ebből a kormánynak, de az külön téma. Tehát két irányba kell menni. Az egyiket azonnal észrevennénk a számlánkon, érvényesíteni kell a világpiaci árcsökkenést. Ez kb. 50 százalékos volt az elmúlt évben. Autósok találkoznak áreséssel, mert a kutaknál a benzin és gázolaj ára erősen esett. A gáz teljesen és a villany nagy része ebből az olcsóbb kőolajból készül. A hatalom ezt nem engedi. Lehetne kisebb az áfa, mint az “emútnyócévben”, amikor a szocik csökkentették a távfűtés áfáját.
A másik irány a fenntartható rezsicsökkentés: az energiafogyasztás csökkentése. Az energiaköltségeink nagy részét a fűtés jelenti. Ha a háznak, lakásnak jobb a szigetelése, lassabban forog a gázóra, villanyóra vagy a távhő fogyasztásmérője, kevesebbet fizetünk. Ez a fenti árcsökkentéssel együtt is működik. Ráadásul kevesebbet fizetnének azok is, akik nem gázzal fűtenek, hanem fával, szénnel.
A szigetelés azonban sokba kerül. Ehhez az állam adhatna pályázati támogatást, ami volt az “emútnyócévben”, akkor panelprogramnak hívták. A Fidesz megszüntette. Nem csak a panelházakat, de a társasházakat, családi házakat is lehetne és kellene szigetelni. Az állami pályázatokhoz jelentős támogatást adna a szintén sokat szidott “Brüsszel”. Most a hatalom nem adja nekünk az uniós támogatást, elkölti az állami épületekre. Ami nem lenne baj, de nem arra kaptuk.
Tehát: mit lehet tenni? Egy: azonnali ár és áfa csökkentés. Kettő: államilag támogatott épületszigetelési pályázatok kölcsönnel és vissza nem térítendő támogatással. Ez ráadásul fenntartható rezsicsökkentés lesz.
Ha most nem, akkor legkésőbb 2018-tól.
Gergely József