Akácfa utca 7.
És akkor most második 100 éves házak témájú posztunkban kezdjünk is bele az első – a Dohány utca (Dohány u. 43.) és az Akácfa utca sarkán álló tiszteletreméltó méretű – 5+1 emeletes szecessziós lakóház bemutatásába.
Így rögtön a legelején meg kell említeni, hogy kissé bizonytalan a szerepeltetése ezen a listán. Mert vagy idén lesz százéves, vagy most még csak 99 éves. Ugyanis a Fővárosi Levéltár adatai szerint 1914/15-ben épült, Pollacsek és Epstein megrendelésére. A tervező és a kivitelező Porgesz József volt.
Homlokzata és szecessziós kapubejárója meglehetősen díszes (azért valaki már igazán megmagyarázhatná, hogy miért kell ez a mindent elcsúfító, telecsövezéses, átfurkálós „megoldás” a kapunál…)
Az épület földszintjén található az egykor – tán’ vagy tíz éve, ma már nem tudom milyen – konyhájáról méltán híres Bajor Söröző. (Manapság már Bajor Sarok Vendéglő a neve.)
Porgesz József (1880-1944) korának neves és elismert építésze volt, 1914 előtt terve- zőként, a háború után vállalkozóként dolgozott. 1929-ben a Stylus Építő Rt. alapítója és tervezője. Bútortervezéssel is foglalkozott. A II. világháborúban koncentrációs táborban halt meg. Kevésbé ismert tény, hogy részt vett a Kazinczy utcai zsinagóga tervpályázatán is társtervezőként Skultetzky Sándorral, a bírálóbizottság őket ajánlotta kivitelezésre, de a Hitközség ezt megvétózta, és javaslatukra a megbízást a Löffler-testvérek kapták.
BBP
***
UPDATE - 2014. 04. 19.
Programok április 26-27. - A ház lakói és a Zachor Alapítvány önkéntesei fogadják az érdeklődőket, bemutatják az épületet, külön tekintettel Porgesz József, a ház tervezőjének életművére. Az önkéntesek a háztörténeti bemutató mellett a zsidónegyedről készített irodalmi összeállítással is várják a látogatókat. Az épületben található Bajor Sarok Étterem kedvezményes kínálattal készül a ház centenáriumi ünnepére.