"Tavaszi szél vízet áraszt."
Jóestét. Adásunkat megszakítjuk, mert egy kis szünet mindenkinek kell. Tehát egy kis tavaszi szünet következik, addig is míg jövünk, szép, kellemes napokat mindenkinek!
a Szerk.
"Tavaszi szél vízet áraszt."
Jóestét. Adásunkat megszakítjuk, mert egy kis szünet mindenkinek kell. Tehát egy kis tavaszi szünet következik, addig is míg jövünk, szép, kellemes napokat mindenkinek!
a Szerk.
Másfél köbméter kaktuszt ástak ki a Mátrában. (Telex)
A ’70-es évek végén szép kaktuszgyűjteményem volt, és máig rokonszenvezem a pozs- gásokkal. Jó nap az olyan, amelyen két független lap is foglalkozik hazai elterjedésükkel és kivált annak jövőjével. Biró Pétertől (24.hu) megtudjuk, hogy az influenszerek és a rajongásunk miatt kihalás fenyegeti a veszélyeztetett kaktuszokat. Ugyanis egyre többen akarnak ilyesmit a ház köré, és az újgazdagoknak a kertészetekben tömegesen kapható fajok nem felelnek meg. Jön az eredeti termőhelyek lerablása és a csempészet.
Thüringer Barbara viszont arról értesít, hogy a természetvédelmi aktivizmusáról többszörösen elhíresült Bükki Nemzeti Park szakemberei kiirtották azt a mintegy 1,5 köbméternyi kaktuszt, amiket valaki a Hasznoson a Cserteri-várhoz ültetett. Külön tetszik a Park szóhasználatában az „idegenhonos” kifejezés. A kaktuszok ugyanis mind egy szálig Észak-Amerikában alakultak ki az Afrikában fejlődő euforbiák vikariánsaiként.
Ugyanettől a nemzeti parktól az ugyancsak „idegenhonos” paradicsomról és kukoricáról nem találtam semmit. Úgy látszik, azokat nem irtják.
A két írást egybevetve annyi világlik ki, hogy a magyar környezetvédelemnek semmiféle koncepciója nincs, hogyan is fogadja a hazánkba betelepülő fajokat — az aranyvesszőtől az aranysakálig. Végképp nem világos, egyáltalán van-e e szakma szervezeteiben olyan egység, amely a betelepülő fajok minősítésével, tehát várható hasznuk, illetve kártételük előrejelzésével foglalkozna, tényleges beilleszkedésüket megfigyelné stb.
Mindehelyett van a környezeti aktivizmus. „Pillanatnyilag jó ötletnek látszott”.
Néhány kiegészítő infó, csak mert szeretem őket.:
No, és akkor most menjünk kaktuszt irtani! Ne felejtsünk el sajtóbüszkélkedni!
Fügedi Ubul
P.s.: A bejelentési kényszer a hagyományos magyar életvitel egyik fő örömforrása.
Szállodát csinálna a Kazinczy utca ikonikus helyéből az MNB-botrányról elhíresült cég,
de az önkormányzat közbeszólt. (Telex)
Felfüggesztette a tervezett Kazinczy utcai száz szobás új hotelről szóló tárgyalásokat a kerület önkormányzata az MNB-botrány egyik elhíresült szereplőjével, a Globe Trade Center (GTC) leányvállalatával — írja a Telex. Az önkormányzat addig nem kezdi újra a tárgyalásokat és nem köt semmilyen megállapodást, amíg a cég helyzete tisztázatlan.
A Mika Kertként ismert, Kazinczy utca 43-45. szám alatti ingatlanra is egy szállodát akar- nak építeni. (Megj.: A kert mellett működő Mika Tivadar Mulató még 2021-ben zárt be.)
A 2021 májusában építési engedélyig jutó terveket a terület történetével együtt akkor be is mutattuk, a tervlapokból pedig egyértelműen látszott, hogy az első három tengelyén törtfehérre színezett, négy tengely szélességben pedig téglával burkolt struktúrának köszönhetően újabb középszerű épülettel gazdagodott volna a környék. (via Vincze Miklós / 24.hu)
Megint álmodtak egy nagyot — szó szerint — egy újabb szálloda épülne ide is, miközben az utca másik oldalán már egy jókora hotelt építenek a befektetők. Mert ugye, pont még egy hotel hiányzik a Kazinczy utcából. Meg a kerületből.
Nyomoznak a Csemeztanyán a marhák tetemeire hányt földből felbugyogó
sötét folyadékot bemutató videók miatt. (444.hu)
A Hegyeshalom melletti Csemeztanyán elástak 3000 száj- és körömfájással fertőzött marhatetemet, és ezekből (közül) hamarosan barna folyadék kezdett felbugyogni. Ezt többen is dokumentálták, és ezzel mélyen felháborították a mezőgazdasági minisztert. Nyomban határozott (értsd: önmagán kívül mindenkit elítélő) hangvételű sajtótájékoz- tatót hívott össze, lévén a teljes mezőgazdaságban ez az egyetlen olyan dolog, amelyhez affinitása látszik.
Mokány magyar ember szép bajusszal. Jól mutat a kamera mögött, felolvassa a szöveget, és még csak el sem csámborog közben, mint anno az amerikai elnök — jó választás.
Mindenek előtt az dúlta fel, hogy a dokumentátorok felvételeiket „különböző érdekekből” készítették. Ő a minisztériumában bármilyen tevékenységet csak egy ember érdekében engedélyez, illetve fog engedélyezni, és ez az ember ő maga. Minden egyéb aktivitás ti- los, mert „súlyos károkat okoznak” (okozhatnak). Mármint neki. Az, hogy a felvételek valós folyamatokat mutatnak-e be megfelelő minőségben, még téma se lehetett.
Leszögezte, hogy az illetéktelen behatolások járványügyi veszélyt hordoznak a telepekre — ez ugyebár közönséges baromság: semmilyen behatolás nem hordoz semmit se zacs- kóban, se telepre. A miniszter nem tudja, mit beszél. A járványügyi veszélyt a fölbugyogó és általa kitörésnek nevezett folyadék okozza — hát erről ugye nem beszélünk.
Ismertette a hantolás protokollját, amelynek részeként „az oszlási folyamatnak megfelelő- en kerül a tetemekre folyamatosan a földréteg”. Ezt persze nem vetette össze a felvételek- kel, amelyek alapján valószínűsíthető, hogy a protokoll silány volt, végrehajtása pedig silány és ellenőrizetlen.
A tájékoztatón az igazság pillanata akkor érkezett el, amikor a miniszter kifejtette, miért is veszélyesek ezek a felvételek. Azért, mert olyan hatást gyakorolhatnak az emberekre, „amire nincsenek felkészülve”.
Nagyon pontos! „Az embereket” a nap 24 órájában arra készítik fel, hogy Magyarország kormánya a helyén van, és teszi a dolgát. Amikor pedig (napi egy–két tucat alkalommal) kiderül, hogy ehelyett vmi penetráns f*stalicska van, az sokkoló.
Fügedi Ubul
Szabados Tamás: A nagy sétálóutcablöff (Népszava)
Március 20-án nyújtotta be Vitézy Dávid azt a javaslatát a Fővárosi Közgyűlésnek, amely szerint ripsz-ropsz sétálóutcává tenne több utcát Belső-Erzsébetvárosban. Majd — ha kissé megkésve is, és sorrendet tévesztve — egyeztetett erről Niedermüller Péter pol- gármesterrel is. Aki fb-oldalán számolt be tárgyalásről.
Nos: persze jó lenne egy-két hangulatos, viszonylag csendes, fákkal-virágokkal tarkított sétálóutca, csakhogy… Néhány részlet a cikkből:
Az első gond a javaslattal, hogy átláthatatlan a szakmai előkészítés folyamata. Sem Vitézy Dávid, sem a javaslat kidolgozói és támogatói nem adtak választ arra a kérdésre, hogy milyen adatok, helyzetelemzés, információk alapján készült az előterjesztés. Az sem derül ki, hogy kik, hányféle és milyen változatot néztek meg szakmai szempontból, mielőtt kijelölték, hogy mely utcákat és hogyan akarnak lezárni.
…
Azonban a bulinegyed elsődleges problémáját nem a gépkocsiforgalom jelenti, hanem az, hogy 2013-ban egy ugyancsak szakmailag előkészítetlen politikai döntés eredményeként rászabadították az addig a Hajógyári Szigeten működő vigalmi negyedet Budapest egyik legértékesebb lakónegyedére.
…
A kerület polgármestere, Niedermüller Péter (…) sajátos pávatáncot jár: a választások előtt komolyan megszigorította, Vitézy Dávid javaslatának benyújtása előtt egy nappal viszont jelentősen fellazította az éjszakai nyitva tartás szabályait, ami azért felvet néhány kérdést.
…
Önmagában nem a sétálóutcákkal van baj, hanem azzal, ahogy Vitézy Dávid és az őt támogatók minden szakmai szempontot negligálva, az érintetteket megkerülve akarják átverni ezt a javaslatot.
Tessék elolvasni Szabados Tamás írását. A szerző erzsébetvárosi lakos. Aztán elgondol- kodni a leírtakon. (Megj.: úgy izgulok és alig várom, hogy megtudjam, a polgi miképp adja majd el az itt lakóknak mindezt.)
Megint találtunk egy fotót a Fortepanon. Az 1962-ben készült képen a Magyar Színház egykori épülete látható a Hevesi Sándor (Izabella) téren. Az eredetileg 1897-ben Lang Adolf által tervezett, kifejezetten szép, századfordulós épületet először 1914-ben épí- tették át, Vágó László tervei alapján — ekkor még csak egy előcsarnokkal bővítették.
1947 és 1951 között a Nemzeti Színház kamaraszínháza volt. Később, 1951/61 között a Madách Színház, 1962/64 között a Petőfi Színház otthona lett. Viszont amikor 1964-ben a metróépítés ürügyén a Blahán ledózerolták a Nemzeti Színházat, ide hozták ideiglenesen társulatot, jelentős bővítésre lett szükség. Ekkor csaknem teljesen lebontották, és Azbej Sándor tervei alapján átépítették, két szinttel is megtoldva a képen látható épületet.
Ekkor kerül homlokzatára Illés Gyula 757 darabból álló Színház című pirogránit dombor- műve, belülre pedig, az előcsarnok márvány-mozaikjaként Barcsay Jenő alkotása és Kádár Béla freskói.
Török ellenzéki fiókokat függesztett fel az X. Az Erdogan elleni tüntetéseket
szervező aktivisták oldalait tüntette el Elon Musk platformja. (444.hu)
Elon Musk a társadalom fasizálódásának, fasizálásának oldalán áll. Mindenütt az autori- ter hatalmakat és közösségeket támogatja. Elemi érdeke lesz a társadalom valamennyi demokrata elkötelezettségű állampolgárának, közösségének, hogy ezt az embert meg- akadályozza abban, hogy vagyonát, érdekeltségeit fegyverként használja a demokráciák és a szabad világ ellen.
Bojkottálni kell az összes terméket, ami közvetve vagy közvetlenül a nevéhez fűződik, mindent, ahonnan csak bevétele származhat, az összes, az ő nevével fémjelzett inter- netes platformot.
P.s.: Erről majd angol nyelvű cikket, akár videóposztot is tervezek készíteni.
Marosán Bence
Fontos statisztikát közölt a MOHU: ennyit kaszáltak eddig
a visszaváltáson a magyarok. (168.óra)
Kezdem nagyon unni ezt a „ennyit kaszáltak a magyarok” jellegű szövegeket! Most épp a 168 órán lelkendezett a MOHU a témában. Nem, baszki, nem! Ne hülyítsük már egymást, nem kaszáltak/kaszáltunk, csak visszakapták/visszakaptuk — legalább is egy kis részét — annak, amit muszáj volt kifizetni a betétdíjra. Aki itt kaszált az az állam (költségvetés), a monopolhelyzetbe pakolt MOL és csinosnak mondott leányvállalata, a MOHU.
Ugye mindenki emlékszik, hogy 2024 januárjában indult a MOHU kötelező visszaváltó- rendszere, méghozzá környezetvédelmi és fenntarthatósági célokra hivatkozva. Azóta dobozok és palackokként min. 50 forintos betétdíjat kell fizetnünk, amit akkor kapunk csak vissza, ha az üres dobozt, ill. palackot bedobjuk a MOHU egyik automatájába. Ha az épp működik. Mert — és ezt már sokan, sok helyen leírták — a visszaváltás nem érdeke a MOHU-nak, ők előre megkapják az 50 forintokat, ezt csak visszaosztja nekünk, ha vissza- visszük a dobozokat/palackokat. Amit nem váltunk be, az ott a MOHU-nál marad —tiszta, munkát nem igénylő haszonként.
No, ennyit a magyarok nagy kaszálásáról.
*
Környezetvédelmi célokra hivatkozva valójában egy újabb ágazat piaci újraosztása zajlik a hulladékgazdálkodásban. Jelentősen nőtt az iparágban a felszámolások és végelszámolá- sok száma, amióta elindult a koncessziós rendszer 2023 közepén. Míg 2019 - 2022 között éves átlagban 20 hulladékipari céget számoltak fel, 2023-ban 55, 2024-ben 42 vállalat jutott erre a sorsra. Azaz két és félszeresére nőtt a felszámolás alá kerülő vállalkozások száma az ágazatban – írja a G7.hu.
Ismét egy kép a Fortepanról; az 1915-ben készült felvételen a Dohány utca 64. szám alatti sütőház (vagy ha úgy tetszik, pékség) látható. Az épületnek hosszú a története; a telken eredetileg ugyanis egy 1851-ben Zier Keresztély építőmester, pallér számára Diescher János tervezte és építette L-alaprajzú, egyemeletes romantikus lakóház állt.
(Fotó: f ortepan/Jurányi Attila)
1870-ben Charamza Ignác pékmester megvette az ingatlant, és még ugyanebben az évben pékműhelyeket alakíttatott ki a földszinten. 1886-ban az épületet Charamza ismét kibővítette az udvar irányába, majd 1894-ben eladta sütödéjét Holndonner Ignác pék- mesternek, aki 1910-ben ismét átalakíttatta a ház lakásait és a műhelyeit, hogy sütödéje már három gőzkemencével működhessen tovább. Megjegyzendő, hogy a ház emeleti lakásában élt Ignác unokája Holndonner Friderika (1929-1997) énekesnő és férje, ifj. Asbóth Oszkár, a helikopter feltalálójának fia is.
A II. világháborúban Budapest ostroma idején (három nap kivételével) folyamatosan üzemelt a pékség. Az ostrom után az épületet ért 9 aknatalálat rombolásait helyreállítot- ták, de az államosítást már nem élte túl a sütöde, annak tulajdonjogát 1957-ben kapta meg Fővárosi Tanács VB. Élelmiszeripari Igazgatósága, akik innentől már csak morzsa- gyártóként használták az üzemet.
Az épületet 2007-ben lebontották, és ezzel véget ért egy több mint 150 éves történet. Helyére meg 2009-ben egy hétemeletes szállodát építettek…
Amikor összeköltöztünk Verával, voltak gondjaink a számlák, értesítések stb. érkezésével és átvételével. Ennek egyik következményeként randa nyerészkedős módon háromszor is kikapcsolták nálunk az áramot — harmadjára már rutinos ügyfélként fizettem az irodában a sápot. Idén januárban a jóanyámtól örökölt lakással jártam így — úgyhogy kitapasztalhattam, mennyit fejlődött a „szolgáltató”.
Képtelen voltam bejelenteni a címet a büszkén hirdetett elektronikus rendszerbe, ezért beballagtam az illetékes ügyfélszolgálathoz. Az udvarias, ám határozott ügyintézőtől megtudtam, hogy tényleg hiába próbálok ilyen címet bejelenteni, mert ilyen lakás abban a házban nincs. Arra a keresztkérdésre, hogy akkor viszont vajon mit kapcsoltak ott ki, hajlandó volt ún. felhasználóazonosítóval és egyéb érdekes dokumentumokból kideríte- ni, hogy az ő nyilvántartásukban nem földszint, hanem I. em. 1. szerepel. Érdeklődtem, hogyan kezdődhet a számozás pont abban a házban a fsz. 2-vel és hogyan ékelődhet az 1. lakás az emeleten a nagyobb számok közé. Frappánsan azt válaszolta, hogy a rendszer nem javítható (innentől a „rendszer” idézőjelben írandó). Egyébként van nekem fonto- sabb dolgom is, ugyanis velem ők, az MVM szerződnek, az áramot az viszont az E.On kapcsolja vissza.
Ő persze átküldi az új szerződést az E.Onnak, ők azonban kb. egy hónap múlva kapcsolják vissza.
— Tessék???
— Van 15 napjuk, hogy „feldolgozzák” a beérkező értesítést, majd további 8 (munka)nap arra, hogy „elbírálják” azt. Ezután újabb 8 napon belül vissza is kapcsolják, ahogy éppen befér a munkarendjükbe.
— Nem lehetne ezt gyorsabban?
— De, ha személyesen jelenti be.
— Akkor már megyek is.
— Ne tegye, az E.On-hoz nem lehet közvetlenül bejutni. Telefonon kell jegyet foglalni az ügyfélszolgálatuktól.
És valóban. Időpontot a már említett felhasználóazonosítóval tudtam foglalni. A foglalt időpont először is azért jó, mert amikor az ember megérkezik és elmondja, hogy mit akar, akkor az e célra rendszeresített, roppant udvarias hölgyek az egyszerű látogató számára követhetetlen menürendszerben bepötyögik adatait az ún. automatába (a magyar automata az a gép, amihez több ember kell, mintha nem lenne), és akkor kap a megszokott felhasználóazonosító helyett egy alkalmi kódot, ami addig kell neki, amíg el nem jut az őt váró ügyintézőhöz — onnantól ismét a felhasználóazonosító játszik.
Másodszor pedig azért jó a foglalt időpont, mert így csak háromnegyed órát kell várnia a pontosan érkezett ügyfélnek. (Igoriban megtanultuk, hogy a pontosság csak a vasútnál az első.)
Ezek után bonyolult és szokatlan kérésemet (szeretném visszakapcsoltatni a villanyórát; itt van hozzá az érvényes szerződés) mindössze háromnegyed újabb óra alatt sikerült adminisztrálni (adjam meg a telefonomat; majd értesítenek, ha jönnek). Eközben meg- tudtam, hogy a rendszer igenis javítható — ha tulajdonosként beviszem hozzájuk a tulajdoni lap hiteles másolatát és kérvényezem a javítást, akkor nagy kegyesen hajlan- dóak kijavítani a hibájukat. Némi szeplője ennek a módszernek, hogy tavaly kérhettem volna a kormányablakon egy db ilyen másolatot ingyen, a kormányablakot azonban az új orosz rendszer kedvéért leépítették.
Az új kormányablakhoz viszont okostelefon kéne, az meg nekem nincs. Anyátok!
Fügedi Ubul